...عتــــــرتکده
عترت، رمــــــز خلقت
چهارشنبه 10 خرداد 1396 :: نویسنده : دغدغه مند


انگاره ی تحریف

مقدمه

قرآن، معجزه جاوید پیامبر اسلام است، این معجزه به دلیل جاودانگیش، باید ملاک هدایت و سعادت انسان‌ها تا روز قیامت باشد، از این رو نباید دستخوش تغییر و تحریف قرار گیرد و غرض اصلی آن، یعنی هدایت انسانها به سعادت حقیقی و قرب الهی مخدوش شود.

پرسش مهم در این جا این است که از کجا بفهمیم قرآن فعلی، یعنی همین قرآنی که امروزه ما مسلمانان به عنوان کتاب هدایت الهی از آن استفاده می کنیم، همان کتابیست که خدای متعال بر پیامبر نازل شده است و هیچ تغییر و تبدیلی در آن واقع نشده و نه چیزی بر آن افزوده و نه چیزی از آن کاسته شده است و از گزند تحریف در امان مانده است. ادله متفاوت و مختلفی درباره تحریف ناپذیری قرآن اقامه شده است از جمله دلیل عقلی، دلیل نقلی و دلایل قرآنی، ولی ما در این نوشتار به اثبات تحریف ناپذیری قرآن کریم از طریق روایات اهل بیت (علیهم السلام) خواهیم پرداخت.ادامه مطلب


نوع مطلب : سلامتی جسم - روح، اندرزِ قرآنی، ضمانتـــ عصمـــــــت، 
برچسب ها : تحریف قران، ثقلین، گمراهی، عترت،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 8 خرداد 1396 :: نویسنده : دغدغه مند

اعجازٕ سرمدی (قسمت سوم)

نبودٕ اختلاف در قرآن

مقدمه

در پست‌های قبلی، دو وجه از وجوه اعجاز قرآن یعنی فصاحت و بلاغت و امّی بودن آورنده‌ی آن را بررسی نمودیم. در این پست، آخرین وجه از وجوه قرآن را بررسی کرده و مبحث وجوه اعجاز قرآن کریم را به پایان می‌بریم.

یکی دیگر از وجوه اعجاز قرآن کریم پیراستگی از اختلاف و تناقض است. خدای متعال در آیه ۸۲ سوره مبارکه نسا می‌فرماید: «أَفَلَا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ ۚ وَلَوْ كَانَ مِنْ عِنْدِ غَیْرِ اللَّهِ لَوَجَدُوا فِیهِ اخْتِلَافًا كَثِیرًا» معنی (آیا به قرآن [عمیقاً] نمی‌اندیشند؟ چنانچه از سوی غیر خدا بود، همانا در آن اختلاف و ناهمگونی بسیاری می‌یافتند)

بر اساس این آیه شریفه، عدم وجود اختلاف در کتابی با ویژگی‌هایی که احتمال وجود اختلاف در آن، با توجه به درگذر زمان بودن نزول آن، وجود داشت، کاشف از الهی بودن آن است. پرسش مهم در اینجا آن است که چه ویژگی‌ای در قرآن وجود دارد که عدم وجود اختلاف، کاشف از الهی بودن آن است.ادامه مطلب


نوع مطلب : سبک عاشقی، 
برچسب ها : اعجاز قرآن، عدم اختلاف، بشری بودن،
لینک های مرتبط : معارفـــــــــی بی‌مانند، ز فردی درس نخوانده، اعجازِ سرمـــــدی (قسمت یکم)،


اعجازِ سرمـــــدی (قسمت دوم)

معارفی بی‌مانند، ز فردی درس نخوانده

مقدمه

در پست قبلی یکی از وجوه اعجاز قرآن کریم که فصاحت و بلاغت ان بود را بررسی کردیم و ادامه مطلب به پست های بعدی موکول گردید. در این مطلب، یکی دیگر از وجوه اعجاز قرآن را بررسی می کنیم. از دیگر وجوه برای اعجاز قرآن آن است که این قرآن حاوی معارفی بلند از زبانِ فردی درس نخوانده(امی) است؛ یعنی صدور معارفی فراعادی از فردی بدون پیشینه علمی و آموزشی.

تبیین و توضیح

 در آیاتی از قرآن به این مطلب، یعنی صادر شدن قرآن از فردی امی و درس نخوانده ی مکتبی، اشاره شده است؛ برای نمونه در آیه ۴۸ سوره عنکبوت آمده است: «وَمَا كُنْتَ تَتْلُو مِنْ قَبْلِهِ مِنْ كِتَابٍ وَلَا تَخُطُّهُ بِیَمِینِكَۖ إِذًا لَارْتَابَ الْمُبْطِلُونَ»[1] (و پیش از این [قرآن]، تو هیچ نوشته ای را نمی خواندی و آن را با دست خود نمی نوشتی وگرنه باطل گرایان یاوه گو [در وحی بودن و حقّانیّت آن] شک می کردند.)[2]

 خداوند متعال در این آیه می‌فرماید اگر پیش ‌ازاین از قدرت بیان چنین کلمات و عباراتی برخوردار بودی و درصورتی‌که قدرت نوشتن داشتی، اهل باطل در اعجاز قرآن شک می‌کردند و گمان از سوی تو بودن، می بردند. ولی با توجه به امی بودن تو، دیگر هیچ جای تردیدی برای کسی باقی نمی‌ماند.ادامه مطلب


نوع مطلب : ضمانتـــ عصمـــــــت، سبک عاشقی، 
برچسب ها : اعجاز قران، امی بودن، قدرت الهی، بعثت،
لینک های مرتبط : اعجازِ سرمـــــدی (قسمت یکم)،


شنبه 6 خرداد 1396 :: نویسنده : دغدغه مند


مقدمه

یکی از نشانه‌های صدقِ پیامبری پیامبران، آوردن معجزه می‌باشد و مهمترین معجزه پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) قرآن کریم است که پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) برای اثبات حقانیت خویش و آسمانی بودن دین اسلام ارائه کرده است. یکی از مولفه های معجزه، همراه بودن با تحدی و مبارزه طلبی بوده است و لذا در آیات متعددی قرآن کریم دیگران را به آوردن مثل خویش به مبارزه طلبیده است و به‌اصطلاح تحدی نموده است.[1] و با آگاهی دشمنان اسلام نسبت به این مبارزه‌طلبی و تلاش‌های طولانی در طول تاریخ بشر، در طول چهارده قرن کسی نتوانسته است سوره‌ای همانند یکی از سوره‌های قران بیاورد.

 حال این سؤال ممکن است در ذهن کسی بیاید که قرآن چه ویژگی‌هایی دارد که باعث می‌شود کسی نتواند همانند آن را بیاورد؟ پاسخ این است که خارق‌العاده بودن قرآن از جهات مختلف ظاهری و محتوایی می باشد. در این قسمت به یکی از مهم‌ترین وجوه ظاهری اعجاز قرآن اشاره می‌کنیم[2]:

یکی از مهم‌ترین وجوه اعجاز قرآن، جنبه‌های ظاهری آن یعنی فصاحت و بلاغت قرآن است؛ فصاحت در اصطلاح اهل ادب به معنای شیوایی کلمات و روان بودن تلفظ و گوش‌نواز بودن آهنگ آن‌هاست و بلاغت در اصطلاح ادیبان به معنای این است که گوینده با توجه به‌مقتضای حال و مقام با بهترین و شیواترین لفظ ممکن، زیباترین و خوش‌آهنگ‌ترین عبارات را بیان کند، به صورتی که بهتر از آن را نتوان در آن حال بیان کرد.

فصاحت و بلاغت قرآن به حدی است که کسی نتوانسته است کلامی همانند آن را بیاورد. سرّ اینکه کسی نتوانسته مانند ان را بیاورد، اینست که خدای متعال هم هدفش را بهتر از همه می‌شناسد و هم حال بندگانش را بهتر از همه می‌داند و هم احاطه‌اش بر ترکیبات الفاظ از همه بیشتر است.

انسان هرقدر بخواهد نکته‌های مختلف و جوانب مختلف یک قضیه را در نظر بگیرد، بالاخره ذهنش محدود است و بر همه جهات مسلط نیست، پس تنها خداوند است که می‌تواند هدف خویش را بر اساس مقتضای حال مخاطبان به بهترین وجه بیان کند.

ادامه دارد ...[1] - «قُلْ لَئِنِ اجْتَمَعَتِ الْإِنْسُ وَ الْجِنُّ عَلی أَنْ یَأْتُوا بِمِثْلِ هذَا الْقُرْآنِ لا یَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَ لَوْ كانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَهِیراً» اسرا/88.

[2] - بقیه ی وجوه اعجاز قرآن در پست های بعدی بیان می شود.

نوع مطلب : ضمانتـــ عصمـــــــت، 
برچسب ها : قرآن، فصاحت، بلاغت، تحدی،
لینک های مرتبط :


جمعه 5 خرداد 1396 :: نویسنده : دغدغه مند

آیا حیات انسان منحصر در این دنیاست؟ آیا قیامتی وجود دارد؟ معاد چطور؟ آیا علاوه بر حیات دنیوی، انسان از حیاتی دیگر نیز برخوردار است؟ آیا با مرگ، حیات انسان پایان می‌پذیرد؟

همواره این سؤالات در ذهن انسان‌ها بوده است و معمولاً با موجهه با مشکلات بیشتر در ذهن انسان تداعی می‌شود و پاسخ به این سؤالات، می‌تواند بینش انسان درباره زندگی و حتی شیوه زیستنش را تغییر دهد. انسانی که معتقد به معاد و قیامت باشد، در تمامی اعمال و رفتارش، بیشتر دقت می‌کند؛ چراکه می‌داند روزی حسابرسی خواهد شد.

برای پاسخ به این پرسش حیاتی، هم می‌توان از نقل، یعنی از قرآن کریم و روایات ائمه (علیهم‌السلام) استفاده کرد و هم می‌توان از طریق عقلی، ازآنجاکه ممکن است کسی نقل را قبول نداشته باشد یا حتی مسلمان نباشد، در این مطلب از دلیل عقلی بهره می‌جوییم و یکی از براهین عقلی بانام برهان حکمت بر معاد را ذکر می‌کنیم.

نکته: آیات و روایات فراوانی بر وجود معاد در متون دینی وجود دارد که در پی‌نوشت آمده است.

برهان حکمت مبتنی بر یکی از مهم‌ترین صفات الهی یعنی حکمت است. بر اساس صفت حکمت، آفرینش الهی بیهوده و عبث نیست، خداوند انسان را طوری آفریده که بیشترین کمال و تکامل را به دست بیاورد.

این برهان را به‌صورت منظم و مقدمه وار بیان می‌کنیم.

مقدمه اول: خداوند حکیم است، لذا از او کار بیهوده سر نمی‌زند و هر فعلی که انجام می‌دهد دارای هدفی است و هدف خداوند از خلقت موجودات، رسیدن به کمال مطلوبشان و الهی شدن است و انسان دارای روحی است که قابلیت بقا و نابود نشدن را دارد و می‌تواند کمالات ابدی را به دست آورد و جاویدان شود. (اثبات این مطلب در خداشناسی صورت پذیرفته است)

مقدمه دوم: این هدف، در زندگی چندروزه دنیا به دست نمی‌آید و با پایان یافتن دنیا، انسان به هدفش نمی‌رسد و بدین ترتیب خلقت او، لغو و بیهوده است.

توضیح مقدمه دوم: زندگی مادی در این دنیا توأم با رنج‌ها و سختی‌های فراوان و محدود است وزندگی انسان پس از سپری کردن چند صباحی به پایان می‌رسد؛ چراکه بدن انسان در حالت طبیعی، ظرفیت بیش از عمر معمول را ندارد و همچنین زندگی دنیا دارای تزاحم و تضاد است و گاهی این امور، مانع از خواست انسان می‌شوند؛ مثلاً انسان دوست دارد که سال‌ها زنده باشد و عبادت کند و به کمال برسد ولی ممکن است توسط بی‌احتیاطی یک راننده، عمر این شخص پایان پذیرد. پس انسان در این دنیا نمی‌تواند به کمال حقیقی خود برسد. در اینجا قسمتی از نوشتار یکی از اندیشمندان مسلمان در تبیین این مقدمه را بخاطر جامع و روان بودن، از نظر می گذارنیم[1] :

«اگر زندگى انسان جز این نمى‌بود كه پیوسته زحمت بكشد و با مشكلات طبیعى و اجتماعى، دست و پنجه نرم كند تا لحظاتى را با شادى و لذّت بگذراند و آنگاه از فرط خستگى به خواب رود تا هنگامى كه بدنش آمادگى فعالیت جدید را پیدا كند و مجدداً «روز از نو روزى از نو» همى تلاش كند تا مثلاً لقمه نانى بدست آورد و لحظه‌اى از خوردن آن، لذّت ببرد و دیگر هیچ! چنین تسلسل زیان بار و ملال آورى را عقل نمى‌پسندید و به گزینش آن، فتوى نمى‌داد. مَثَل چنین حیاتى در بهترین شكل آن این است كه راننده‌اى تلاش كند اتومبیل خود را به پمپ بنزین برساند و ظرف بنزینش را پر كند آنگاه با مصرف كردن بنزین موجود، اتومبیل خود را به پمپ بنزین دیگرى برساند و این سیر را همچنان ادامه دهد تا هنگامى كه اتومبیلش فرسوده شود و از كار بیفتد یا در اثر برخورد با مانع دیگرى متلاشى شود!

بدیهى است نتیجه منطقىِ چنین نگرشى به زندگى انسان، جز پوچ گرایى نخواهد بود. از سوى دیگر، یكى از غرایز اصیل انسان، حبّ به بقاء و جاودانگى است كه دست آفرینش الهى در فطرت او به ودیعت نهاده است و حكم نیروى محرّك فزاینده‌اى را دارد كه او را بسوى ابدیّت، سوق مى‌دهد و همواره بر شتاب حركتش مى‌افزاید. اكنون اگر فرض شود كه سرنوشت چنین متحرّكى جز این نیست كه در اوج شتاب حركت، به صخره‌اى برخورد كند و متلاشى شود آیا ایجاد آن نیروى فزاینده با چنین غایت و سرنوشتى متناسب خواهد بود؟!پس وجود چنین میل فطرى، هنگامى با حكمت الهى سازگار است كه زندگى دیگرى جز این زندگى محكوم به فنا و مرگ، در انتظار او باشد

نتیجه: حکمت الهی اقتضا می‌کند که آدمی حیاتی فراتر از حیات دنیوی داشته باشد تا در آنجا بتواند به کمال حقیقی خود برسد و لذا وجود معاد ضرورت دارد تا خلقت انسان عبث نباشد.[1] -  مصباح یزدی، آموزش عقاید ، درس 44 ، ص 361 – لینک http://mesbahyazdi.ir/node/1046

نوع مطلب :
برچسب ها : حکمت، معاد، قیامت، دنیا،
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : دغدغه مند
نظرسنجی
کدام بیان برای بیان مطالب این وبلاگ را می پسندید؟

کدام بیان برای بیان مطالب این وبلاگ را می پسندید؟

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic