...عتــــــرتکده
عترت، رمــــــز خلقت
دوشنبه 25 تیر 1397 :: نویسنده : دغدغه مند

اصل اول: از هر چیزی سبک بخور

از امروز قصد دارم به صورت منظم، احادیث و دستورات پزشکی اهل بیت علیهم السلام را در وبلاگ منتشر کنم. اولین مطلب در این زمینه به شرح زیر است: 

یکی از اصول غذا خوردن صحیح این است که مصرف هر خوردنی یا آشامیدنی مجازی به اندازه باشد، زیاده روی نشود.

اگر کسی اینگونه الگویی در مورد وعده های غذایی اش داشته باشد، از هجوم بیماری ها در امان می ماند.

امام كاظم علیه ‏السلام  می فرمایند:

لَیسَ الحِمیةُ أن‏ تَدَعَ الشیءَ أصلاً لاتَأكُلَهُ، ولكنَّ الحِمیَةَ أن تَأكُلَ مِنَ الشیءِ وتُخَفِّفَ؛

پرهیز این نیست كه چیزى را اصلاً نخورى، بلكه پرهیز آن است كه از هر چیزى سبُك بخورىکافی : ج8 ، ص291 ، ح443

نکته: منظور حدیث از پرهیز، پرهیزهای خاص مورد تجویز پزشک نیست که مثلا بگوید فلان چیز را بخاطر ضررش ترک کن. بلکه یک اصول کلی در مورد تغذیه است؛ یعنی انسان در مورد تغذیه اش، دچار افراط و تفریط نشود و به اندازه نیاز بدن مصرف کند.

 

 

نوع مطلب : طبِّ ناب، 
برچسب ها : طبی، پزشکی، پرهیز،
لینک های مرتبط :


یکشنبه 24 تیر 1397 :: نویسنده : دغدغه مند

پدیده ای داریم ناسازگار با دین اسلام، به نام خانه سالمندان. خانه ای سرد که یادآور افراد پیر و سالخورده ای است که با وجود داشتن چندین فرزند، در تنهایی وسکوت مرگبارش، روز های آخر عمر خود را سپری می کنند.

براستی آیا این سنت غلط، مطابق دستورات خداوند است؟ آیا سپردن عزیزترین انسان ها به این سازمان ها، بخاطر یکسری مشکلات، زیبنده ی یک مسلمان است؟

فقط به حدیث زیر از حضرت رسول رحمت (ص) اشاره می کنم، برای خداباور همین یک کلام بس است.


رسولُ اللّه ِ صلى الله علیه و آله(من إجلالِ اللّه ِ إجلالُ ذی الشَّیبَةِ المُسلمِ (.

پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : احترام نهادن به مسلمان سالخورده ، احترام به خداوند است.

الكافی 2/165/1

 

نوع مطلب : عبــــــرتِ گـــاه، 
برچسب ها : سالمندان، اجلال، مسلمان،
لینک های مرتبط :


نوع مطلب : بدون شــــــــرح، 
برچسب ها : حضرت معصومه، امام جواد، ولادت،
لینک های مرتبط :


جمعه 22 تیر 1397 :: نویسنده : دغدغه مند

نهج البلاغه

سایت http://www.balaghah.net/ سایتی است جامع که دسترسی جامع و کامل و چند بعدی در زمینه نهج البلاغه را برای جویندگان حقیقت و سعادت فراهم آورده است.

این سایت به 28 زبان زنده ی دنیا، ارائه شده است؛ لذا برای علاقه مندان و مردم غیر فارسی زبان نیز بسیار مفید است.

بخش های سایت

1-   نهج البلاغه موضوعی: از بهترین قسمت های سایت است که مخاطبین با توجه به علاقه و انگیزه شان می توانند کلام امیرالمومنین (علیه السلام) در آن مورد را بدست بیاورند.

2-   ترجمه های فارسی نهج البلاغه از: 1- سید علی نقی فیض الاسلام2- سید جعفر شهیدی 3- محمد دشتی 4 - محمدتقی جعفری 5 - مصطفی زمانی 6 - علی اصغر فقیهی

3-   نسخه اندروید نهج البلاغه

4-   کتاب شناسی: کتب تفسیری و توضیحی در مورد نهج البلاغه و بیانات امیرالمومنین (ع)

5-   گالری تصاویر: تصاویری از نسخه های خطی نهج البلاغه و...

6-   و بخش های دیگر...

 

 

نوع مطلب : معرفی ســـایت و وبــــلاگ های خاص، 
برچسب ها : نهج البلاغه، سایت، امیرالمومنین، بلاغه، balaghah،
لینک های مرتبط :


منظور از غزوه چیست، وقتی می گویند غزوات پیامبر (ص) ؟

غزوه:

درلغت:

 غَزْوَه به فتح اول و سکون دوم جمع آن غَزْوات، از ماده «‌غ ز و‌» گرفته شده است،به معنای جنگیدن است، اسم فاعل آن «‌غازی‏‌» و جمع آن «‌غُزا‌ه» و «‌غُزّی‏‌» نیزآمده است؛ مانند قاضی، قضاة سابق، سُبّق،و نیز به معنای رفتن به جنگ با دشمن و غارت او آمده [1]و از این نمونه است کلمه «غُزّی‌» درآیه زیر:

« یا ایُّها الَّذینَ امَنُوا لا تَکُونُوا کَالَّذینَ کَفَرُوا وَ قالُوا لِاخْوانِهِمْ اذا ضَرَبُوا فیِ‌الْارْضِ اوْ کانُوا غُزّیً... لَوْ کانُوا عِنْدَنا ما ماتُوا وَ ما قُتِلُوا[2] »

ای گرویدگان به دین اسلام، شما مانند آنان که راه کفر و نفاق پیمودند، نباشید که گفتند: اگر برادران وخویشاوندان ما به سفر نرفته و یا به جنگ حاضر نمی‌شدند، به چنگ مرگ نمی‌افتادند وکشته نمی‌شدند.

دراصطلاح:

غزوه: به جنگ‏‌هایی كه پیامبر در آن شركت می‌كرد و امور فرماندهی را به‏ طور مستقیم بر عهده داشت گفته می شود[3]،و نیز مورخان، مواقعی که پیامبر فرماندهی سپاه اسلام را بر عهده داشته ولی جنگی صورت نگرفته است را «غزوه» نامیده‌اند[4].

 


[1] ـ لسان العرب، ابوالفضل جمال الدین محمد بن مکرم، ج۱۵، ص۱۲۳، نشر دار صادر.

[2] -آل عمران156

[3] - میرشریفی-علی1389ش-درسنامه آشنایی با تاریخ اسلام-نشرمشعر-تهران-چاپ اول ج1ص175

[4] - مقریزی تقی الدین-1420ق-امتاع الاسماع بماللنبی من الأحوال-دارالکتب العلمیه-بیروت-چاپ اول-ج1ص74

 [1] ـ لسان العرب، ابوالفضل جمال الدین محمد بن مکرم، ج۱۵، ص۱۲۳، نشر دار صادر.

[2] -آل عمران156

[3] - میرشریفی-علی1389ش-درسنامه آشنایی با تاریخ اسلام-نشرمشعر-تهران-چاپ اول ج1ص175

[4] - مقریزی تقی الدین-1420ق-امتاع الاسماع بماللنبی من الأحوال-دارالکتب العلمیه-بیروت-چاپ اول-ج1ص74

نوع مطلب : پرســــــش و پاســـــخ، 
برچسب ها : پرسش، پاسخ، غزوه،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 20 تیر 1397 :: نویسنده : دغدغه مند

من در میدان می مانم

در مشکلات و سختی ها متعّهدین و متدینین جامعه دینی از کار فرار نمی کنند، بلکه آماده فداکاری هستند و سخت ترین کارها را در دست گرفته و خدمت می کنند و در این راه، باکی به دل ندارند و آماده ی بزرگترین جان فشانی ها در طول تاریخ هستند.

 در جبهه های جهاد نیز همین ها هستند که بخاطر ایمان به معاد و مبدأ در جبهه ها حضور می یابند و با جان و مال مجاهدت می کنند و هرگز پشت به دشمن نمی کنند؛ نمونه ی عینی اش، شهید حججی بزرگوار بود که با شهادتش، هزاران دل خفته را بیدار و جوانان را احیا کرد.

«لا یَسْتَأْذِنُكَ الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ أَنْ یُجاهِدُوا بِأَمْوالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِم وَ اللَّهُ عَلِیمٌ بِالْمُتَّقِین»توبه(9)44

(مسلمانانى كه به حقیقت به خدا و روز قیامت ایمان دارند از تو رخصت ترك جهاد نخواهند تا به مال و جان خود در راه خدا جهاد كنند، و خدا به احوال متقیان آگاه است)

این آیه نشانه واضحی را برای تشخیص منافق از مؤمن بدست می دهد.آنجا که در لحظات حسّاس و سرنوشت سازی که موجودیت جامعه اسلامی در خطر است، مؤمنان ندای «این عمار»رهبر خود را شنیده و با هر ابزار و سلاحی به مبارزه با دشمنی که تلاش دارد جامعه ایمانی را از صفحه روزگار محو کند، می پردازد. ولی منافق بزدل با هر بهانه ای تلاش می کند از زیر بار جهاد و مبارزه فرار کند.

نوع مطلب :
برچسب ها : جهاد، مسئولیت، بی تفاوتی، شهید حججی،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 19 تیر 1397 :: نویسنده : دغدغه مند

!!!مومنِ بی تفاوت نداریم!!!

در اجتماع دینی-ولایی مؤمنین، بخاطر حفظ وحدت و وصال به سعادتمندی فردی و اجتماعی، مومنان، مسئول یکدیگرند، بگونه ای که در صورت ایجاد ناهماهنگی توسط بعض مؤمنین، دیگر مؤمنین باید این ناهماهنگی ایجاد شده را تذکّر داده و سعی در اصلاح و رفع آن کنند.

دقت درآیات قرآنی در مورد دو عامل امربه معروف و نهی از منکر ما را به اهمیت این عمل راهنمایی می کند. در بسیاری از آیات خداوند منان دستور می دهد مردم را به کارهای نیک دعوت کنیم و از کارهای ناپسندباز داریم و گروهی را سعادتمند و نیک فرجام می داند که این دو عامل در میانشان حکم فرما باشد:

«وَ لْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ أُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُون[1]» گروهى از شما باشند كه به نیكى دعوت كنند و به معروف دستور دهند و از منكر باز دارند و آنها حتما راستگارانند.

 


[1] - ال عمران(3)104

نوع مطلب :
برچسب ها : امر به معروف، نهی از منکر، سعادت، مومن واقعی،
لینک های مرتبط :


دوشنبه 18 تیر 1397 :: نویسنده : دغدغه مند

انسانِ رنگـ مخفی

در هر جامعه ای افرادی وجود دارند که مخالف عقیده طبقه حاکم یا حکومت وقت هستند، ولی به ناچاری و در ظاهر با آن جامعه همراهی می کنند و تا زمانی که فضای آن جامعه، فضایی آرام است و خطری متوجه جامعه نیست، آنها نیز همراه و پابه پای جامعه حرکت می کنند، اما همین که جامعه در خطری می افتد، در موقعیتی مناسب، مخالفت خود را اظهار کرده و برخلاف حرکت اکثرّیت افراد جامعه، بخصوص در مواقع حسّاسی که حیات جامعه در خطر است، حرکت می کنند. در ادبیات اسلامی به اینگونه افراد «منافق» می گویند.

حال در شرایط فعلی اقتصادی و فرهنگی، این افراد سر از لاک در آورده و وجود واقعی شان را نشان می دهند.نوع مطلب : عبــــــرتِ گـــاه، بدون شــــــــرح، 
برچسب ها : منافق، دورویی، رنگارنگ،
لینک های مرتبط :


یکشنبه 17 تیر 1397 :: نویسنده : دغدغه مند

جهادِ عقلانی و همه جانبه

به هر اندازه ای که دشمن قوی تر و امکانات و تسلیحات نظامی اش بیشتر باشد، لازم است به همان اندازه در مقابل او، امکانات آماده و مهیا شود.

باید با تمام امکانات به مقابله با دشمن رفت. سیاهی لشکر باید زیاد باشد، امکانات نظامی باید تا حّدی باشد که روحیه دشمن تضعیف شود .نباید مشکلات باعث شود که مؤمنین از جهاد با دشمن صرف نظر کنند وگرنه دیر یا زود خود را زیر چکمه های دشمن خواهند دید و آن زمان، پشیمانی هیچ سودی ندارد.

بنابراین موانع شرکت و حضور در جهاد و جبهه ؛از قبیل زن و فرزند و اسباب فریبنده زندگی ، را نادیده بگیرید و بهانه ها را کنار بگزارید و بطور دسته جمعی در جهاد علیه دشمن شرکت کنید:

خدای متعال همین معنا را در آیه زیر به مؤمنین گوشزد کرده، می فرماید:

«انْفِرُوا خِفافاً وَ ثِقالًا وَ جاهِدُوا بِأَمْوالِكُمْ وَ أَنْفُسِكُمْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ. ذلِكُمْ خَیْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ» توبه41

(كوچ كنید براى جهاد چه سبك باشید یا سنگین و مجاهده كنید با كفار با اموال خود و با نفوس خود و این جهاد براى شما بهتر است از ترك جهاد و كوتاهى در آن، اگر می دانستید.)

نوع مطلب : اندرزِ قرآنی، 
برچسب ها : جهاد، همه جانبه، کامل، انفروا،
لینک های مرتبط :


شنبه 16 تیر 1397 :: نویسنده : دغدغه مند

دو نوع برنامه؛ دو نوع نگاه

هر کسی برای زندگی خود، برنامه ای دارد؛ چه آگاهانه برنامه ریزی کرده باشد و چه آگاهانه نباشد، بهرحال برنامه ای بر زندگیش حاکم است و اعتقادات تاثیر بسیار مستقیمی بر کیفیت آن برنامه دارد.

خداشناس و کافر

 کسی که کل هستی را ملک خدا و خود را مملوک خالص خدا می‌داند، برنامه زندگیش با کسی که جهان را بی ناظم و بدون خدا می‌داند، مساوی نخواهد بود.

 معاد باور و کافر

‌ کسی که مردن را ادامه زندگی می‌داند و باور دارد که بین این دنیا و آخرت  رابطه است، با کسی که مردن را نابودی و پایان زندگی می‌داند، نمی‌تواند یک گونه برنامه زندگی داشته باشند.


مراقب باشیم کدام برنامه را پیش می بریم ... 

نوع مطلب :
برچسب ها : برنامه، اعتقادات، معاد باور، خدا باور،
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : دغدغه مند
نظرسنجی
کدام بیان برای بیان مطالب این وبلاگ را می پسندید؟

کدام بیان برای بیان مطالب این وبلاگ را می پسندید؟

جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات